2016/534
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
Fritstående skrivebord af cubamahogni med profilerede kanter. Front med 11 skuffer samt to udtræksplader. Greb af messing. Udført hos Rud. Rasmussen snedkerier, med etiket herfra. H. 76. B. 155. D. 80.
2 nøgler medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker, gamle afslag og trykmærker. Skuffer indvendigt med pletter.
Moderne kunst og design, 14. april 2020
Vurdering
Hammerslag
14 bud