2140/108
Salutkanon af patineret bronze i kaliber 54 mm, rigt støbt med rocailler og bladværk, på lavet af rødmalet træ og jern. 20. årh. Kanonrør L. 135. Total L. 210.
Fænghullet ikke boret igennem.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 4. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag