Kongelig dug med seks mundservietter, vævet af damask med den danske kongekrone, herunder bånd i form af spejlvendt dobbeltmonogram C hvori romertal XV, omkranset af egeløv. Antagelig fra Christian X's 15-års regeringsjubilæum i 1922. Monogrammet kunne alternativt stå for Kong Carl XV af Sverige og Norge (1826–1872), regent fra 1859; dog er kongekronen udformet som den danske. Dug ca. 270×350. Mundservietter ca. 120×120. (7).
Proveniens: Tidligere efterkommere af Frederik VIII af Danmark.
Minimal alders- og brugsslitage. Trænger til rens.
Beskrivelse tilføjet 30.11.2020.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020
25 bud