2119/530
Aage Petersen (f. Fakse 1902, d. 1982, Designer for Le Klint)
Et par tidlige, justérbare standerlamper af messing og sortlakeret metal. Formgivet 1932. Udført hos Lyfa. (2)
Proveniens: Rigmor Andersen, sidenhen nedarvet i familien.
Brugs- og aldersslitage, herunder ridser, mærker og malingafskalning. En lampe med afbryder på fatning. Skærmholder mangler til en lampe. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
13 bud