103/2
Hans Brasen (f. Hillerød 1849, d. København 1930)
“Morgenhilsen”, strandparti med nøgen kvinde ved solopgang. Sign. Hans Brasen 1907. Olie på lærred. 128×160.
Udstillet: Forårsudstillingen Charlottenborg 1908, nr. 80. Afbildet
Ældre malerier, 16. august 2005
Vurdering
Hammerslag