2416/743
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“RY 17”. Kommode af eg med fire skuffer. Formgivet 1951–52. Udført hos Ry Møbler. H. 72. B. 100. D. 49.
Litteratur: Ry Møbler/Salesco katalog 1959.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Skjolder, enkelte stødmærker og finérskader.
Moderne kunst og design, 16. april 2024
Vurdering
Hammerslag