Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)
Fisker med pelsbræmmet hue set i profil. Sign. M. A. 96. Olie på lærred. 41×31.
Studie til fisker i “Den druknede”. Han er en af de lokale fiskere, den druknedes arbejdskammerat som har bragt ham hjem. Han står nedbøjet i hel figur forrest i det færdige maleri, der blev udstillet 1896 på Charlottenborg. Michael Ancher fandt inspiration til dette maleri efter redningsformand Lars Kruses druknedød under en kraftig snestorm i 1894.
Proveniens: Tidligere i den Hirschprungske Samling. Bruun Rasmussen auktion 663, 1999 nr. 249.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier & bøger, 19. september 2017