2416/755
Johannes Andersen (f. 1903, d. 1991, Møbeldesigner)
Rektangulært sofabord af palisander med udtræk, heraf en side med skuffe. Udført hos C.F. Christensen. H. 52. L. 160. B. 63.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Let falmet.
Moderne kunst og design, 16. april 2024
Vurdering
Hammerslag