2416/699
Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
Kommode af nøddetræ. Buet front med otte skuffer, greb af patineret messing. Udgået hos Illums Bolighus. 1940–50'erne. H. 135. B. 75. D. 50.
Stand
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak.
Auktion
Moderne kunst og design, 16. april 2024
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
1 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|