2017/769
Karl Gustav Hansen (f. Kolding 1914, d. 2002)
Lille saucekande af sterlingsølv med hank af udskåret elfenben. Udført og stemplet hos Hans Hansen anno 1939. Vægt 268 g. H. 8,7. L. 14,4.
Almindelig brugspatina, herunder nogle overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 21. april 2020
Vurdering
Hammerslag
23 bud