Vibeke Fischer (f. Hellerup 1944)
Cirkulær skål af stentøj. Udvendigt dekoreret med turkisblå glasur, indvendigt med mørkeblå glasur. Ydersidens øverste kant med uglaseret stregdekor. Sign. monogram. Unik. H. 9,5–9,9. Diam. 23,5–24.
Almindelig brugspatina, herunder enkelte overfladeridser og mærker. Underside med uregelmæssigheder i stentøjets overflade som en del af fremstillingen. Indvendigt med enkelte kalkaflejringer.
Moderne kunst og design, 13. december 2022
20 bud