Mogens Balle (f. København 1921, d. Asmindrup 1988)
“Nat i urskoven”. Sign. MB samt sign. på blændrammen M. Balle 53. Olie på lærred. 135×85
Litteratur: Mogens Balle værkfortegnelse udarbejdet af Henning Smidth, www.smidth.dk, nr. 1953–052. Udstillet: Grethe Funch 1954.
Moderne malerier og skulpturer, 25. september 2018