2439/1556
Ostindisk svejfet fad af porcelæn, dekoreret i farver med blomster, med bort af blomstrende prunus i guld på jernrød grund, kant med blåt bånd og spydpidsbort. Qianlong 1736–1795. L. 39 cm. H. 6 cm.
Proveniens: ”Danske Banks gamle hovedsæde” Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal.
Dette emne handles i fuldmoms
Stand
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Auktion
Danske Banks gamle hovedsæde – online salg del I, 23. september 2024
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
41 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||