12109/14
Maurice Estève (f. Culan, Cher 1904, d. sst. 2001)
Max Ernst (f. Brühl, Köln 1891, d. Paris 1976)
Étienne Hajdu (f. Turda, Rumænien)
Tre originale grafiske værker indbundet i bogen Art de France III, 1962. Usign. Bladmål 32,5×24,5. Uindrammede. (3)
Litteratur: Maurice Estève, L'Oeuvre Gravée: Guidour, PEM # 32. Max Ernst, Das Graphische Werk, Tetes d'Aigles. L # 88.
Ingen fejl på litografierne, bogens bind med let stødte hjørner.
Kunst, antikviteter & design, 4. marts 2021
Vurdering
Hammerslag