12109/​14

Maurice Estève (f. Culan, Cher 1904, d. sst. 2001)

Max Ernst (f. Brühl, Köln 1891, d. Paris 1976)

Étienne Hajdu (f. Turda, Rumænien)

Tre originale grafiske værker indbundet i bogen Art de France III, 1962. Usign. Bladmål 32,5×24,5. Uindrammede. (3)

Litteratur: Maurice Estève, L'Oeuvre Gravée: Guidour, PEM # 32. Max Ernst, Das Graphische Werk, Tetes d'Aigles. L # 88.

Ingen fejl på litografierne, bogens bind med let stødte hjørner.

Kunst, antikviteter & design, 4. marts 2021

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK