2043/​306

Thorald Læssøe (f. Frederikshavn 1816, d. København 1878)

En dansk herregård og Parti fra et hus ved havet. Èn sign. monogram. Èn dateret 1839. Vandfarve på papir og pen på papir - begge monteret på papir. Bladstørrelse fra 7×11,5 og 6×10,5. (2).

Proveniens: Nedarvet fra kunsteneren til dennes efterkommere.

Skader ved hjørnerne. Undersøgt i ramme.

Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK