2016/​843

Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)

Øreklapstol samt skammel med ben af mahogni. Sider, sæde og ryg betrukket med grøn gullig uldblanding. Udført hos snedkermester Frits Henningsen. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder flere ridser, hak og afslag. Uldbetræk med smuds og pletter.

Moderne kunst og design, 14. april 2020

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

750 DKK

750 DKK