Svend Hammershøi (f. Frederiksberg 1873, d. sst. 1948)
Parti fra Gåsetårnet i Vordingborg. Sign. monogram 27. Olie på træ. 35×26,5.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 842, 2008 nr. 610. Bruun Rasmussen auktion 1824, 2018 nr. 59.
Enkelte minimale afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. april 2021