1912/97
David Monies (f. København 1812, d. Frederiksberg 1894)
Trolovelsen før soldaten drager i krig. Sign. D. Monies. Pen og lavering højnet med hvidt på papir monteret i passepartout. Lysmål 45×38.
Papiret er lidt krøllet. Minimale afskalninger og overfladeridser. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier og møbler, 18. marts 2019
Vurdering
Hammerslag