2038/​7

Thomas Wyck (f. Bewerwyck 1616, d. Haarlem 1677)

En rytter spørger om vej i en smal italiensk gyde. Usigneret. Olie på lærred. 60×47. Forgyldt Louis XVI forgyldt ramme.

Proveniens: Den moltkeske malerisamling, auktion Winkel & Magnussen 96, 1931 nr. 151. Her beskrevet som følger.

“Den smalle, italienske Gyde, som gaar bag ved Udmure og Baghuse, bliver endnu mere skummel ved Modsætningen til det klare Dagslys, som falder ind under den store Bye foroven. Rytteren spørger den ene Vaskekone om Vejen; thi et lavt Vand overskærer Gyden og strømmer gennem Stakitporten og for et Hus, paa hvis lave Terrasse et Fruentimmer passer sine Blomster. Udenfor Døren ligger en Baad”.

Lærredet er dubleret/vokset. Krakeleringer. Retoucheringer,

Ældre malerier, møbler og varia, 14. september 2020

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

11.000 DKK

11.000 DKK
10.500 DKK