2109/798
Piet Hein (f. 1905, d. 1996)
Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)
“Superellipse”. Spisebord med top af hvidlakeret træ, monteret på klemben af forkromet stål. Model B413. Udført og mærket hos Fritz Hansen. H. 70. L. 180 B. 120.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og afslag. Rust på stel.
Moderne kunst og design, 2. marts 2021
Vurdering
Hammerslag