2034/​711

Dansk snedkermester

Damestol med stel af kirsebær. Sider og ryg betrukket med originalt patineret naturskind, løs sædehynde med lys bouclé stof. Udført ca. 1940'erne, Danmark.

Stel med mærker og ridser. Et forben med inlæg/reparation. Nyere bouclé hynde. Skind med patina og slitage, herunder mærker, ridser og mindre defekt. Kedder på front af sæde slidt igennem.

Moderne kunst og design, 18. august 2020

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag