Jeanne Grut (f. Nøjsomhed, Købelov Sogn 1927, d. 2009)
“Blå Fisk”/“Coelacanth”. Stort vægrelief af fajance. Dekoreret med blå og brun glasur. Udført og stemplet hos Aluminia. L. 112.
Proveniens: Direktør Christian Vanggaards samling, Sæby Fiskeindustri.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk
Design, 10. december 2020