900/​108

Amerikansk kommode i Chippendale stil af mahogni og kirsebærtræ, front med fire skuffer, greb og nøgleskilte af messing. Massachusetts antagelig Boston, 18. årh.s sidste tredjedel. H. 73. B. 83. D. 49.

Proveniens: Tandlægen og kunstsamleren Alfred Bramsen (1851–1932). Indtil i dag nedarvet i dennes efterslægt.

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK