Isaac Grünewald (f. Stockholm 1889, d. Oslo 1946)
Gulvvase af porcelæn, dekoreret med kvindeansigt samt blomster i blå, røde, grønne og gule glasurer. Sign. Grünewald, 44. Udført og mærket hos Rörstrand, Sverige. Unik. H. 42.
Øverste kant med hårrevne (L. ca. 1,5 cm.). Herudover nogle få minimale til mindre overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 14. april 2020