F. Larsen-Særsløv (f. Særslev v. Kalundborg 1870, d. Gentofte 1942)
“Rødkaalen luges”. Sign. L. Særsløv 1913. Olie på lærred monteret på lærred. 50×63. Udstillingskatalog fra Charlottenborg 1914 medfølger. (2)
Udstillet: Charlottenborg 1914, nr. 552. Charlottenborg Efteraarsudstillingen 1941 nr. 311.
Retoucheringer langs kant. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. april 2024