Nepalesisk Ram-Dao helt i metal - 19. årh. med stort netskåret greb og kraftigt ca. 60 cm. langt enægget blad breddest mod odden, hvor der på begge sider er et øje indlagt med messing. Bladet og en del af grebet er skåret med dekoration indlagt i rødt. (1)
Alt jern plettet.
Blankvåben OBS: der kræves en gyldig blankvåbentilladelse fra politiet for at dette emne kan udleveres. Er køberen af dette lot bosat i udlandet, kan udlevering kun ske til autoriseret speditør med våbentilladelse.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021
12 bud