917/​234

Pierre Alechinsky (f. Bruxelles 1927)

“D'une seule venue”, 1966. Sign. Alechinsky samt sign. på bagsiden Alechinsky med titel og årstal. Olie på lærred. 95×90.

Udstillet: “Retour sur Cobra : Sonja Ferlov Mancoba, sculpteur et ses amies peintres”, Artcurial, Paris, oktober-december 1993. Proveniens: Galerie Lelong, Paris (ref 22986). Proveniens: Artcurial, Paris. Proveniens: Dansk privatsamling.

CoBrA, 5. december 2023

Vur­dering

500.000–600.000 DKK

Hammerslag

450.000 DKK