Jais Nielsen (f. København 1885, d. Hellerup 1961)
Stor vase af stentøj modelleret med bølgende kant øverst. Dekoreret med celadonglasur. Sign. Jais, 20102. Kgl. P. H. 21. Diam. maks. 22.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Nogle krakeleringer i glasuren. 2. sortering.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
13 bud