2142/​674

Jais Nielsen (f. København 1885, d. Hellerup 1961)

Stor vase af stentøj modelleret med bølgende kant øverst. Dekoreret med celadonglasur. Sign. Jais, 20102. Kgl. P. H. 21. Diam. maks. 22.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Nogle krakeleringer i glasuren. 2. sortering.

Moderne kunst og design, 19. oktober 2021

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

13 bud

1.500 DKK
(Autobud) 1.450 DKK
1.450 DKK
(Autobud) 1.400 DKK
1.350 DKK
1.300 DKK
1.250 DKK
(Autobud) 1.200 DKK
1.200 DKK
(Autobud) 1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK