1511/​516

Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)

Skrivebordsstol af mahogni med gennembrudt ryg, betrukket i sæde med patineret sort skind. Model J-2833. Formgivet 1958. Udført hos snedkermester A. J. Iversen, København.

Præsenteret på Københavns Snedkerlaugs 32. Møbeludstilling på Kunstindustrimuseet 19. sept. - 5. okt. 1958.

Litteratur: Grete Jalk [red.]. “Dansk Møbelkunst Gennem 40 aar”, bd. 4, s. 56–57.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med overfladekrakeleringer.

Moderne kunst og design, 10. marts 2015

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

11.500 DKK

11.500 DKK
(Autobud) 11.000 DKK
10.500 DKK
(Autobud) 10.000 DKK
9.500 DKK
9.000 DKK
(Autobud) 8.500 DKK
8.000 DKK
7.000 DKK