Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
Skrivebordsstol af mahogni med gennembrudt ryg, betrukket i sæde med patineret sort skind. Model J-2833. Formgivet 1958. Udført hos snedkermester A. J. Iversen, København.
Præsenteret på Københavns Snedkerlaugs 32. Møbeludstilling på Kunstindustrimuseet 19. sept. - 5. okt. 1958.
Litteratur: Grete Jalk [red.]. “Dansk Møbelkunst Gennem 40 aar”, bd. 4, s. 56–57.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med overfladekrakeleringer.
Moderne kunst og design, 10. marts 2015