12031/47
Carl Bloch (f. København 1834, d. sst. 1890)
Hoved af en gammel sømand. Sign. i trykket Carl Bloch, 1884. Radering på van Gelder papir. 29,8×23. Rammemål 33,5×26,5.
RM 54 jf. Fortegnelse over Carl Blochs raderinger af Rikard Magnussen fra 1931.
Papiret er gulnet med foxing. Ældre ramme med enkelte ridser.
Kunst, antikviteter & design, 30. juli 2020
Vurdering
Hammerslag