12031/​47

Carl Bloch (f. København 1834, d. sst. 1890)

Hoved af en gammel sømand. Sign. i trykket Carl Bloch, 1884. Radering på van Gelder papir. 29,8×23. Rammemål 33,5×26,5.

RM 54 jf. Fortegnelse over Carl Blochs raderinger af Rikard Magnussen fra 1931.

Papiret er gulnet med foxing. Ældre ramme med enkelte ridser.

Kunst, antikviteter & design, 30. juli 2020

Vur­dering

800 DKK

Hammerslag

320 DKK

320 DKK
300 DKK