Samling af 14 bd. faglitteratur om glas, danske og internationale udgivelser. 20. årh. Varierende størrelser. I forlagets orig. omslag eller indbinding. (14)
Samlingen indeholder: Mogens Schlüter: Glashåndværk i Danmark. Betty O’Looney: Victorian Glas. Anneberg-Samlingerne. Gudmund Boesen: Gamle glas. Ilka Schrijver: Glas og krystal, bd. I og II. Gunnar Buchwald og Mogens Schlüter: Kastrup og Holmegaard Glasværker 1825–1975. Hugh Cleveland: Bottle Pricing Guide. Giovanni Mariacher: Glass from Antiquity to the Renaissance. Kongelige Glas, særtryk 1995. Harald Roesdahl: Gamle glas og karafler. Glasset, udgivet af Korsør Glasværk. Walter Spiegl: Glas (Tysk). Ulla Lund Hansen: Glas fra danske oldtidsfund (udgået biblioteks-eksemplar).
Sælger oplyser: Bøgerne fremstår i brugt stand med brugsspor. Enkelte med let 'hengemt' lugt.
Kunst, antikviteter & design, 21. oktober 2021