2142/757
Henning Koppel (f. København 1918, d. sst. 1981)
“Taverna”. Fem dele kogegrej af kobber og rustfrit stål. Indvendigt med forsølvet overflade. Udført og stemplet hos Georg Jensen. (5)
Bestående af:
To kaseroller, diam. 9 og 14. 1 sauterpande, diam. 20. 1 sautergryde med låg, diam. 25. 1 gryde med låg, diam. 20.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
27 bud