870/​8

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

Parti fra Bobolihaven ved Palazzo Pitti i Firenze. Sign. L. A. Ring 1903. Olie på lærred monteret på lærred. 26,5×20.

På baggrund af et fødselsdagsbrev, som Ring i 1903 sender fra Firenze til sønnen Anders, ved vi, at maleren var i den italienske by netop det år. Dette brev er i øjeblikket udstillet på Ordrupgaard på udstillingen “L. A. Ring. Mellem Lys og Mørke”.

En tak til kunsthistorikeren Gitte Ditlevsen i forbindelse med katalogisering af nærværende maleri.

Malerier og tegninger, 28. februar 2017

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

40.000 DKK