Johann Salomon Wahl og værksted, 18. årh. (f. Chemnitz 1689, d. København 1765)
Portræt af Christian VI (1699–1746) iført rustning stående med marskalstaven i højre hånd. Usigneret. Olie på lærred. 145×113. Forgyldt rokoko ramme
På bagsiden inventarnummer M 87.
Proveniens: Erhvervet af nuværende ejers familie hos antikvitetshandler Helle Hovmand i 1954. Hidrørende fra en dansk herregård.
Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021