900/​51

Johann Salomon Wahl og værksted, 18. årh. (f. Chemnitz 1689, d. København 1765)

Portræt af Christian VI (1699–1746) iført rustning stående med marskalstaven i højre hånd. Usigneret. Olie på lærred. 145×113. Forgyldt rokoko ramme

På bagsiden inventarnummer M 87.

Proveniens: Erhvervet af nuværende ejers familie hos antikvitetshandler Helle Hovmand i 1954. Hidrørende fra en dansk herregård.

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag

50.000 DKK