Sjælden russisk ikon forestillende Den Velsignede Tavse Frelser samt yderligere motiver, omkranset af helgener. Tempera på træ. 18.-19. årh. 35,5×31.
Centralt Den Velsignede Tavse Frelser. De omgivende fire motiver er Gudsmoder blødgører af hårde hjerter, den hellige Moses og miraklet om den ubrændelige busk, Skt. Nikolaj samt de tre helgener Skt. Gurias, Skt. Samon og Skt. Habib. I randen seks helgener. Sjælden ikonografi.
Proveniens: Ældre dansk ikonsamling.
Alderspræg.
Russisk tema, 15. juni 2020