877/​128

Antikt Khamseh nomadetæppe, sydlige Persien. Design med tre sammenhængende rombeformede medaljoner på rød bund prydet med talrige udenomsornamenter i form af stiliserede blomster, botehs og dyremotiver. 1880–1910. 360×200.

Proveniens: Dansk privatsamling, Karsten Hartmann. Civilingeniør Karsten Hartmann Petersen har samlet på tæpper, siden han som ung i 1962 besøgte Iran. Der blev kimen lagt til en livslang fascination af den persiske tekstilkunst. Litteratur: James Opie, Oregon 1992. Tribal Rugs. Lignende eks. kapitel 11, 11.9(S. 200) og 10.14(S. 205)

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: carpets@bruun-rasmussen.dk Condition report on request. Contact: carpets@bruun-rasmussen.dk

Tæpper, varia, møbler, ure, 28. februar 2018

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

9.000 DKK