917/​597

P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)

“Skagen plantage”. I baggrunden Krøyers sorte træhus med det røde tegltag. Sign. S.K. 3. Novbr. 08 og med dedikation: Til Lach. fra Søren 2. Juli 1909. Olie på lærred. 47×63.

H. Chr. Christensensens fortegnelse over P.S. Krøyers malerier, 1923, nr. 780.

Proveniens: Overretssagfører Viggo Lachmann (1923). Museumsbygningens Kunstauktioner, dec. 2006 nr. 813.

Overretssagfører Viggo Lachmann (1864–1928) blev 2. juli 1909 gift med Engel Cathrine Saxild (1885–1966) datter af bagermester Saxild i Skagen. Hun var en rigtig Skagen pige og bedste veninde med Helga Ancher. Som datoen angiver kan maleriet være en bryllupsgave.

Malerier og tegninger, 6. december 2023

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag