1640/563
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
Et sæt på otte skalformede stole med sæder af lamineret teak, trebenet stel af forkromet stål. Model 3100. Tegnet 1952. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1968. (8)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser, mærker og stødmærker. Mindre finérskader. Alle stole med fast ryg.
Moderne kunst og design, 4. oktober 2016
Vurdering
Hammerslag
10 bud