1917/​551

Poul Henningsen, m.fl. (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH-2/2”. Pendel med cylinderformet fatningshus af messing med skærme af ravfarvet glas, nedhængt fra vægbeslag af messing. Pendel udført 1928–1933 hos Louis Poulsen.

Proveniens: Udført på bestilling til større indretningsopgave, bestående af tilhørende femarmet lysekrone samt ialt ca 10 væglampetter. Litteratur : “Tænd!”. Tilhørende lysekrone gengivet og omtalt s. 198.

Almindelig brugsslitage. Mellemskærm med revne samt afslag øvre kant. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 23. april 2019

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag