1709/721
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Stor bordskål af stentøj, modelleret på ydersiden med mønster. Dekoreret med brun harepelsglasur med grønne elementer. Sign. E.St.N. Udført og stemplet hos Saxbo. H. 12,8. Diam. 28,5.
Snavset.
Moderne kunst og design (udskudt), 4. marts 2017
Vurdering
Hammerslag
18 bud