811/​394

Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)

“Fiskere vender hjem fra Nordstranden. Aftensol”. Sign. Michael Ancher 99. Olie på lærred. 77×113.

Udstillet: Charlottenborg 1899 no. 6.

Proveniens: Købmand Georg Frederiksen, hans auktion Kunsthallen265, 1964 nr. 1, afb. s. 9 købt af sælgers familie.

På maleriet ses flere af de velkendte og ofte portrætterede fiskere. Fra venstre mod højre kan nævnes: 1: Peter Svendsen. 2: Ole Svendsen. 3: Søren Kruse. 4: Ole Malmstrøm. 5: Søren Lønstrup. 6: Mads Bagh Sørensen. 7: Jens Bagh Sørensen. 8: Chr. Christoffersen (“Pys”). 9: P. K. Nielsen (KPT). 10: “Båd-Anders”. 11: Chr. Hansen (?). 12: Niels Gajhede?

Ældre Malerier, 10. marts 2010

Vur­dering

1.200.000–1.500.000 DKK

Hammerslag

1.000.000 DKK