2448/​581

Einar Johansen

Et par skulpturelle bordlamper af stentøj. Lampernes nedre, firsidede del modelleret med reliefdekor. Dekoreret med gråhvid glasur. Sign. monogram, 1078, Søholm Danmark Stentøj. H. inkl. fatning 42. (2)

Brugsslitage. Ridser og mærker.

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

2.100 DKK

930428 2.100 DKK
823958 2.000 DKK