1333/1522
Dansk empire tekande af sølv, ovalt korpus med drevet bort, hank og lågknop af ibenholt. Mester Johan Isbrand, København 1817. Vægt 450 gr. H. 15 cm. L. 28,5 cm.
Proveniens: Boet efter Johan og Randi Dæhnfeldt.
Mindre buler, ridser og mærker. En bort medaillon senere punslet (utydeligt) med ejerinitialer og dato 1911.
Varia, 15. august 2013
Vurdering
Hammerslag