“Musselmalet riflet” middagsservice af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (119)
Bestående af: 2 kaffekander, 47, 48; 6 middagstallerkener, 175; 21 frokosttallerkener, 176; NB. rettet 22/10 ej middagstallerkener. 17 frokosttallerkener, 178 (en uden nr); 4 dybe middagstallerkener, 165; 16 dybe middagstallerkener, 168; 8 dybe desserttallerkener, 169; 5 sidetallekerner, 181; 5 sidetallerkener, 182; 5 par bouillonkopper, 2199; 1 ragoutfad med skillerum, 2003 2 små ovale fade, 233; 6 firkantede fade med afskårne hjørner, 230, 231, 238, 269; 1 ovalt fad med let høj kant, 147; 2 ovale fade, 333, 421 1 ovalt fad u. nr.; 1 ovalt fad, 388; 2 saucebåde på fad, 202, 204; 1 saltkar, 199; 2 lysestager, 9632; 7 askebægere, 7; 1 askebæger, 1; 1 skrivesæt, 127; 1 askebæger (?), 116; 1 tændstikholder, 2044;
Fremstår med alders- og brugsslitage. 2. sortering: 5×182, 1×231, 1×388, 6×178, 8×168, 10×176, 5×2199 samt 3 underkopper, 1×2003. 3. sortering: 1×175, 1×199. Ovalt fad u. nr. med afslag på ringfod. Medfølger to ovale skåle uden låg samt tre bouillon underkopper.
Ældre malerier, møbler og varia, 26. oktober 2020
16 bud