899/​1029

Jacov Semenov Maslennikov (, Moskva 1786)

Russisk empire kaffekande af sølv, indvendig forgyldt, oval form, støbt med perlestaf, lågknop og håndtag af sortmalet træ. Jacov Semenov Maslennikov, oldermand Alexei Kosyrev, oldermandsranke, guardein Andrei Titov 1786, Moskva bymærke. Vægt (inkl. dele af træ) c. 506 g. H. 13,5. B. 19.

Proveniens: Den danske gesandt og generalkonsul Hans Poul Hoffmeyer (f. Kauslunde 1893, d. Hamborg 1962). Herefter dennes efterkommere til idag.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: russian@bruun-rasmussen.dk

Russisk kunst, 7. december 2020

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag