2041/739
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Kinastol”. Armstol af mørkbejdset bøg, udspændt i sæde med flettet papirgarn. Model FH 1783. Formgivet 1945. Udført hos Fritz Hansen.
Litteratur: Nyt Tidsskrift for Kunstindustri nr. 9, 1946, på annoncesider.
Litteratur: Fritz Hansen katalog 1951, s. 40.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Let løse samlinger.
Moderne kunst og design, 6. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag