2041/​739

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Kinastol”. Armstol af mørkbejdset bøg, udspændt i sæde med flettet papirgarn. Model FH 1783. Formgivet 1945. Udført hos Fritz Hansen.

Litteratur: Nyt Tidsskrift for Kunstindustri nr. 9, 1946, på annoncesider.

Litteratur: Fritz Hansen katalog 1951, s. 40.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Let løse samlinger.

Moderne kunst og design, 6. oktober 2020

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK

5.000 DKK
4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK