Karel Appel (f. Amsterdam 1921, d. Zürich 2006)
“Deux Têtes”, 1968. Sign. Appel, 37/99. Blindstemplet L'Æuvre Gravée. Litografi i farver. Bladstørrelse 56×75. Uindrammet.
Papiret er gulnet. Monteret i passepartout. Hjørner med mindre tegnestifthuller.
Moderne kunst og design, 3. september 2013