2013/68
Nyklassicistisk pengekiste af bemalet jern, lås med 12 låsepaler. Ca. 1800. H. 51. B. 82. D. 51.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Mindre malingafskalninger. Nøgle medfølger til frontlås. Manglende nøgle til toplås.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. marts 2020
Vurdering
Hammerslag