Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)
Vandløb i en forårsskov med nyudsprungne bøgetræer. Sign. P. Mønsted 1882. Olie på lærred. 65×55. Bred forgyldt samtidig ramme med laurbærblade.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 30. maj 2017